Tijdens de Week van de Mobiliteit (16–22 september) inspireerde be•at – uitbater van zeven concert- en theaterzalen in België, waaronder AFAS Dome, Lotto Arena en Vorst Nationaal – bezoekers om hun concert- of theaterbezoek duurzamer en stressvrij te plannen. “De manier waarop bezoekers naar onze zalen komen, bepaalt een groot deel van de CO?-voetafdruk van onze evenementen. De cijfers variëren, maar doorgaans ligt het aandeel tussen 60% en 85% van de totale CO2-impact van een event”, zegt Birgit Ketele, COO van be•at. “Aan de vooravond van een nieuw concertseizoen willen we iedereen overtuigen om voor duurzame én stressvrije vervoersopties te kiezen. Concerten beleef je samen, de weg ernaartoe ook.”
De cijfers tonen een duidelijke trend.
• Het aandeel fietsers bij AFAS Dome en Lotto Arena steeg van 1,43% in 2017 naar 2,31% in 2024. Dat betekent dat op een uitverkochte avond gemiddeld zo’n 450 bezoekers met de fiets komen. Bij sommige evenementen loopt dat aantal op tot meer dan 1.000 fietsers.
• Meer bezoekers van Vorst Nationaal parkeren op P+R Ceria/Coovi. De Ceria/Coovi-shuttle voerde in 2024 789 ritten uit, een stijging van 28% ten opzichte van 2023.
• Door de samenwerking met het carpoolplatform Slinger kwam al 2.064 kg CO2 minder in de lucht: Lotto Arena (237 kg CO2), Vorst Nationaal (732 kg CO2) en AFAS Dome (1.095 kg CO2)
• Ook het partnership met Keolis zorgt voor een positief resultaat. In 2024 kozen 13.000 bezoekers voor de Event Shuttle naar de AFAS Dome en de Lotto Arena. Dit betekent 8.125 wagens die uit het verkeer werden gehaald.
Nieuwe oplossingen voor de laatste kilometers
Naast de P+R Ceria/Coovi shuttle dienst in Vorst Nationaal, kunnen sinds vorig seizoen bezoekers in Antwerpen gratis parkeren op P+R-parkings Linkeroever, Merksem en Luchtbal dankzij een QR-code die ze scannen bij het binnenkomen en die hen toelaat om na het evenement vlot buiten te rijden. Daarmee zet be•at een belangrijke stap om de laatste kilometers naar de zaal zo duurzaam én stressvrij mogelijk te maken.
Daarnaast werkt be•at samen met Keolis om shuttles in te zetten vanaf centrale plekken in het land richting concertzaal en met Slinger om carpoolen te faciliteren – ideaal voor bezoekers die samen willen rijden.B
Innovatie in communicatie leidt tot comfortabele en slimme keuzes
Be•at zet in op gerichte communicatie zodat bezoekers tijdig geïnformeerd zijn en makkelijk een comfortabel keuze kunnen maken:
• Persoonlijke mobiliteitstips via e-mail en WhatsApp.
• Een pilootproject met een vernieuwde routeplanner specifiek ontwikkeld voor evenementen op de website van AFAS Dome, vanaf najaar 2025
“De aangeboden alternatieven bieden niet alleen een ecologische oplossing, maar vaak ook een hogere comfortgraad en een lagere kost”, zegt Coralie Berael, venue director Vorst Nationaal. “Geen parkeerstress, een snelle verbinding en een zorgeloze start van je concertavond.”
Aftrap van een lange termijn campagne
De Week van de Mobiliteit vormt de start van een bredere bewustmakingscampagne, ontwikkeld met impactpartner Bigtrees. Het doel is zoveel mogelijk bezoekers te inspireren om hun verplaatsing te plannen volgens het STOP-principe (Stappen – Trappen – Openbaar vervoer – Privévervoer) en zo samen bij te dragen aan de ambitie van be•at om meer in te zetten op multimodaliteit.















