Neushoorn blij met Robe

Maandag 15 september 2025
Neushoorn is een druk, bruisend en levendig muziekpodium in het hart van Leeuwarden, compleet met twee zalen, een café dat ook als performance-ruimte wordt gebruikt, repetitieruimtes en studio’s, plus een sterke onderwijskoppeling met het lokale mbo-college Firda, dat zich richt op muziek, drama, theater en kunst, en zowel technische als creatieve opleidingen aanbiedt.

Eind 2023 ontving de locatie een subsidie om de technische infrastructuur te upgraden. Dit omvatte de aanschaf van een reeks nieuwe Robe LED-armaturen, voornamelijk opgesteld in de Grote Zaal, waaronder 22 x PAINTES, 12 x LEDBeam 350s, 4 x LEDBeam 350 FW (fresnel wash – voor zachtere randen en betere kleuregalisatie), 6 x Spiiders, 8 x TetraXs en 16 x LEDBeam 150s. Deze werden afgelopen jaar geleverd door Robe’s Benelux-distributeur, Controllux. Het team van Neushoorn toont zich daar nu blij mee. [

De lijst met gewenste armaturen werd opgesteld door technisch consultant en lichtontwerper Sebastiaan Groen (ook een voormalig medewerker), Neushoorns hoofd verlichting Jorden Boersma en hun technisch manager Michiel Cornelisse.

De locatie is een nieuwbouwproject uit 2015. Sebastiaan begon als stagiair in 2016 en was de eerste fulltime technicus van Neushoorn tot 2019, toen hij vertrok voor een avontuur als freelancer. In 2024 keerde hij terug om samen met Jorden, die ook in 2024 begon, de upgrade te begeleiden.

Michiel kwam in 2023 bij het team, net toen de financiering beschikbaar kwam. Hij coördineerde en bewaakte het budget. Hij kende de behoeften van de locatie al goed, zowel als professioneel geluidstechnicus als in zijn rol als hoofdvakdocent geluidstechniek bij Firda. Hij stelde veel gerichte vragen over de beste opties om de lichttechniek te moderniseren, passend bij de producties die Neushoorn ontvangt én geschikt voor het lesgeven aan studenten.

De twee zalen van de locatie zijn de Grote Zaal met een capaciteit van 750 personen en de Kleine Zaal, die afhankelijk van de opstelling ongeveer 350 personen kan huisvesten. Het café biedt plaats aan nog eens 150 personen. Vaak draaien deze ruimtes tegelijkertijd, waardoor een energieke en dynamische omgeving ontstaat met meer dan 500 unieke shows en evenementen per jaar.

Daarnaast gebruikt Firda de locatie voor lessen, modules en eigen producties, wat zorgt voor een zeer divers en interessant programma. Bij de uiteindelijke keuze voor de nieuwe verlichting was Robe “een logische keuze,” aldus Sebastiaan. Neushoorn had eerder al Robe’s eerste generatie DL-serie LED-theaterarmaturen geïnstalleerd, met 17 x DL4Xs die in 2016 werden geleverd … en deze werken nog steeds! Ze zijn verplaatst naar de Kleine Zaal.

Sebastiaan wees de gemeente Leeuwarden, die het podium financiert, op deze indrukwekkende betrouwbaarheid en legde uit dat ze consistentie en degelijkheid nodig hadden – iets wat Robe opnieuw kon bieden. Daarentegen deden armaturen van andere merken, eveneens aangeschaft in 2016, het veel minder goed: ze waren defect of moesten voortdurend worden gerepareerd, acht jaar later!

Het zaadje voor de upgrade werd al in 2021 geplant – toen had Controllux’s Maikel Sakkers zijn eerste meeting met Sebastiaan en het managementteam – maar alles werd gepauzeerd door Covid. Toen het project weer werd opgepakt na de pandemie, pakte Sebastiaan de oude lijst erbij en begon deze te actualiseren. Gelukkigerwijs was er sinds 2021 niet alleen nieuwe technologie op de markt gekomen, maar had Robe de pandemietijd benut om hun productlijnen verder te ontwikkelen en verfijnen, waardoor er nog geschiktere opties beschikbaar waren.

“PAINTES zijn absoluut perfect – gemaakt voor een locatie als deze – klein, krachtig en snel,” aldus Michiel over deze compacte en veelzijdige armaturen.

Het team bezocht ook andere podia in Nederland die recent in nieuwe Robe-technologie hadden geïnvesteerd om onderzoek te doen, meningen te verzamelen over de prestaties en zelf te zien hoe goed de combinatie van PAINTES en LEDBeam 350s werkt. Het merendeel van de nieuwe armaturen hangt in de Grote Zaal, inclusief een floor package met Spiiders, Tetras en vier PAINTES. Het geluidssysteem is daar van Funktion One, tot groot genoegen van audioliefhebbers. De Kleine Zaal is opgefrist met de 17 x DLX Spots, waarvan er vier in het floor package zitten, samen met eenzelfde aantal nieuwe LEDBeam 150s.

Jorden merkte op dat de nieuwe lichtinstallatie het technisch voorbereiden en belichten van shows aanzienlijk eenvoudiger, sneller en efficiënter maakt en dat het bovendien mogelijk maakt om creatievere en complexere lichtontwerpen te realiseren.

De lichtsturing in de Grote Zaal gebeurt via een Avolites Arena-console, met een T3 voor de ruimte, draaiend op de nieuwste Titan Mobile-software. Jorden licht ongeveer 50% van de shows zelf in; de rest brengt hun eigen lichtontwerpers of operators mee. Hij merkt op dat Avo en Robe uitstekend samenwerken – een trend die zich verder zal doorzetten nu Robe in 2023 Avolites heeft overgenomen, waarmee een nieuw tijdperk is ingeluid.

Foto: Lousie Stickland